Rękawice Bokserskie

Rękawice Bokserskie

O rękawicach bokserskich

Opowieść tę można by zacząć dość standardowo: dawno, dawno temu, a właściwie tuż po tym, jak ludzie odkryli, że pięści są przydatnym orężem, postanowili zwiększyć siłę ataku oraz zadbać o kondycję dłoni. Z tych powodów owijali je pasami skórzanymi lub innymi materiałami oraz nabijali je kawałkami metalu, będącymi zapowiedzią późniejszych kastetów. I choć walka na gołe pięści wciąż występuje w kulturze Zachodu, to jednak już w starożytnej Grecji gladiatorzy zakładali ochraniacze z rzemienia zwane caestus albo cestus. Osłaniały one przedramiona, pozostawiając odkryte palce. Metalowe elementy zwiększyły brutalność starć, z tego powodu zakazano ich używania w IV w n.e.

Rękawice powróciły wraz ze wzrostem popularności boksu. W XVIII wieku zaczęto je stosować w czasie treningów, a w II połowie XIX wieku także w czasie walk.

 

Zabawki i gadżety

Jak wygląda rękawica bokserska, wie każdy. Znamy je z filmów, transmisji zawodów i gali. Mogą być wykonane z różnych materiałów, sznurowane albo zapinane na rzepy. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko, co wygląda jak rękawica bokserska, jest nią naprawę. W przypadku mieczy i pistoletów nie mamy takich wątpliwości. Również sprzęt sportowy może stać się inspiracją dla producentów zabawek. To ważne przede wszystkim, gdy myślimy o zakupie rękawic dla dzieci. Rękawice-zabawki często są kolorowe, mają ciekawe nadruki, a przede wszystkim są tańsze. Nie zapewniają jednak należytej ochrony, co powinno stać się głównym przedmiotem troski.

 

Tajemnice rękawic, czyli co skrywa się pod powierzchnią

Producenci rękawic bokserskich nieustannie pracują nad nowymi materiałami, by poprawić komfort i bezpieczeństwo zawodnika. Wierzchnia warstwa rękawic może być wykonana ze skóry naturalnej albo z tworzywa sztucznego. Ale i tu dość tradycyjne wartościowanie materiałów może okazać się mylące. Wszystko zależy od rodzaju wykorzystanej skóry – ta może być albo opalana (najczęściej bydlęca albo kozia, zwiększająca wytrzymałość oraz elastyczność), albo płatowana, lakierowana, co pogarsza jej właściwości. Zdaniem wielu, drugi z rodzajów skóry jest gorszy od dobrych tworzyw sztucznych.

Najważniejsze jest wypełnienie rękawicy. Może to być różnej gęstości i elastyczności pianka poliuretanowa, lateks, a nawet zwyczajna wata. To od właściwości wsadu zależy ochrona zawodnika, ale również sposób dopasowania rękawicy do dłoni. Wybrany materiał powinien być odpowiednio trwały i niezbijający się. Najlepsza jest wtryskiwana pianka o dużej gęstości.

 

Na co zwracać uwagę

Przede wszystkim na rozmiar. Warto trochę poprzymierzać, żeby dobrać rękawice do wielkości dłoni. W zasadzie jednak ważna jest relacja wagi rękawic do masy ciała zawodnika. Poniżej przedstawiamy podstawowe rozmiary (waga podawana w uncjach) polecane dla zawodników o następującej masie ciała:

6 oz – do 45 kg, 8 oz – 45–65 kg, 10 oz – 65–78 kg, 12 oz – 78–90 kg, 14 oz – powyżej 90 kg.

Do tego jeszcze warto uwzględnić wiek oraz płeć trenujących. Przyjmuje się bowiem, że rękawice 6 oz są odpowiednie dla dzieci do 6 roku życia, 8 oz dla dzieci do 12 roku życia; 8–10 oz dla kobiet; 10–16 oz dla mężczyzn. Rozmiary większe są przeznaczone dla zawodników wagi ciężkiej.

Przydatna może okazać się również rozmiarówka uwzględniająca wielkość dłoni. Dla rękawic S/M przewidziano następujące parametry: obwód dłoni 20–23 cm, długość dłoni od nadgarstka do końca najdłuższego palca 18–20 cm, obwód nadgarstka 16–18 cm. Dla rozmiarów L/XL – odpowiednio: obwód dłoni 24–27 cm, długość dłoni 21–23 cm, obwód nadgarstka 19–21 cm.

 

Bezpieczeństwo dłoni

Równie ważne jest dobre usztywnienie nadgarstka. Wybrane przez Ciebie rękawice nie muszą być sznurowane, to wydłuża czas potrzebny do ich nałożenia, a często wymaga nawet pomocy drugiej osoby. Niech to będzie rzep, ale odpowiednio szeroki i dobrze wykończony, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych otarć. Warto też zadbać o bezpieczeństwo kciuka. Czasza rękawicy powinna być dobrze wyprofilowana, by zawodnik mógł dokładnie zacisnąć pięść.

 

Dopływ powietrza

Równie ważne, by rękawice do boksu na wewnętrznej części dłoni były wykonane z materiałów umożliwiających wymianę powietrza. To zapobiega nadmiernemu poceniu się dłoni. Obecnie stosowane są technologie Clima, ActivClima.

Kim jestem

Nazywam się Tomasz Boral jestem dyplomowanym masażystą z wieloletnim doświadczeniem, które zdobywałem w kraju oraz Stanach Zjednoczonych.

Oferuję usługi w dziedzinie

treningu personalnego sztuk walki, fitness, gimnastyki rehabilitacyjnej, gimnastyki ogólnorozwojowej i korekcyjnej oraz profesjonalnego masażu również z bezpłatnym dojazdem do Twojego domu.

Od roku 2008 jestem właścicielem Prywatnej Szkoły Walki „BACKFIST”- Masaże, Gimnastyka.